Doğayla Dost Su Arıtım Çözümleri

 
 

Tam Otomatik Filtrasyon Sistemleri

 
Kum Filtrasyon Sistemleri
Tam otomatik multimedia filtrasyon üniteleri, suyla birlikte gelen kaba tortu, partiküller, askıda katı madde ve bulanıklığa neden olan istenmeyen maddeleri sudan arındırarak kullanıma uygun hale getirir. Bu sistem, aynı zamanda uygulanması muhtemel diğer arıtma ünitelerinin de tıkanmalarını önleyerek sistemin verimini artırmaktadır.

Kullanım şekillerine göre her firmanın farklı kalitede su ihtiyacı olduğunun bilincinde olan firmamız, sektörlere özel ünite tasarımı yaparak, firmalara klasik yöntemlerin dışında alternatif çözümler sunmaktadır. Otomatik filtrasyon sistemleri, suyun içme ve genel kullanım standartlarına ulaştırması için, uygulanan öncelikli arıtım sistemlerinin başında gelmektedir. Partikül olarak adlandırılan kirleticiler su içinde çökelek oluşturabilecek boyutta katı parçacıklar şeklinde olabileceği gibi askıda katı madde şeklinde yüzücü olarak da bulunabilirler.

Aktif Karbon Filtrasyon Sistemleri
Suda bulunan bulanıklık, renk, koku, tat, klor ve bileşikleri, deterjan, petrol sanayi atıkları ve asbest gibi maddeler öncelikle insan sağlığına zararlı olup, suyu içilmez kullanılmaz hale getirir.

Organik maddeler sudaki renk ve koku değişikliklerine neden olur. Organik madde varlığında mikrop üreme olasılığının yüksek olması organik madde miktarını önemli kılmaktadır. Bu zararlı maddelerin sudan uzaklaştırılmasında aktif karbonun absorbsiyon özelliğinden yararlanılır.

Demir ve Mangan Filtrasyon Sistemleri
Demir ve mangan içme sularında istenmeyen koku, renk ve bulanıklığa sebep olurlar. Yüksek konsantrasyonlarda olması, su iletim hatlarında demir bakterilerinin çoğalmasına neden olur. Bu bakteri kütleleri suya kırmızı-kahverengimsi bir renk verirler. Demir bakterilerinin çoğalmasıyla borularda kesit daralması, vana, su saatleri vb aksamların tıkanması problemleri ortaya çıkar.

Ayrıca borularda biriken bakteriler zamanla tutunduğu ortamdan koparak suyun kirlenmesine neden olurlar. Bu tür sular zamanla çamaşır, kumaş, porselen ve parlak zamin üzerinde leke oluşmasına neden olduğu gibi üretimde son ürünlerde istenmeyen lekelerin oluşmasına neden olur. Demir kahverengimsi mangan gri-siyah bir renk bırakır.

Bu özellikleri ile demir ve mangan konsantrasyonları yüksek sular: Kağıt, deri, dokuma, plastik, gıda, yıkama, tekstil, gıda vb sanayilerde kullanılması durumunda ürünün renk, tat ve görünümünde önemli değişmelere neden olması bakımından mutlaka arıtılması gereken parametlerin başında gelmektedir.


 
 
 
© Artem Isı Elemanları Su Arıtım Müh. Teknik Malz. San. Taahh. İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.
(0282) 654 08 06