Doğayla Dost Su Arıtım Çözümleri

 
 

Ultraviole Sterilizasyon Sistemleri

 
Ultraviole ile sterilizasyon, suya bir kimyasal veya oksidant ilave etmeksizin, mikro organizmaların dezenfeksiyonunu sağlar. Düşük basınçlı civa lambası kullanılarak kısa uv dalgaları üreten dezenfeksiyon sistemi, bakteri, virüs, küf, mantar, alg ve bunların yumurtalarını etkisiz hale getirir.

Uv sistemlerinde alüminyum ya da paslanmaz çelik bir yatak lambayı sarar ve bu yataktan geçen su uv ışınlarının bombardımanına uğrar. Uv sistemi-nin çalışma prensibi, mikroorganizmaların DNA ve RNA yapılarını bozarak etkisiz hale getirmektedir.

Uv dezenfeksiyonunun tam olarak gerçekleşebilmesi için suyun bulanık ve renkli olmaması gerekir. Bu yüzden de genelde uv öncesinde 5 micronluk filtre tavsiye edilir.

Uv lambası 2500-2600 Angstron dalga boyutunda ışın üretir böylece mikro organizmalarda 2537 Angstron boyutunda tamamen yok olur uv ışın etkisi zaman geçtikçe azalır ve 9000 saat veya yaklaşık yılda bir kez lambasının yenilenmesi gerekir.

Ultraviole sistemlerinin geneli paslanmaz çelik bir gövdeden (ışın odası) oluşmaktadır. Ultraviole lambası ise bu odanın içine yerleştirilen quartz tüpün içinde bulunmaktadır.


 
 
 
© Artem Isı Elemanları Su Arıtım Müh. Teknik Malz. San. Taahh. İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.
(0282) 654 08 06